MODRÉ DIAMANTY

Modrá barva diamantu vzniká obsahem boru v atomové vazbě kamenu. Obsah boru je pak přímo úměrný sytosti diamantu a jeho vzácnosti.

Sytost modrých diamantů hodnotí Gemologický institut Ameriky (GIA):

  • light,
  • fancy light,
  • fancy, fancy intense / fancy deep,
  • fancy vivid.

Všechny odstíny modrých diamantů jsou k dispozici ve všech velikostech, ovšem jsou velice vzácné.

Doplňující barvy modrých diamantů

Diamanty modré barvy mohou být modifikované šedivou, zelenou nebo fialovou barvou. Na certifikátu GIA je vždy dominantní barva diamantu zmíněna v jeho názvu jako poslední. Pokud je tedy diamant označen Fancy Blue Gray, bude mít méně modré barvy než diamant označený Fancy Gray Blue.

Pokud není modrá barva diamantu dostatečně sytá, znamená to, že má kámen doplňující barvu šedivou. Čím je tento šedý tón výraznější, hodnota diamantu má nižší cenu a naopak.

Jak již bylo zmíněno, diamant může být doplněn i zelenou barvou. To je projevem toho, že diamant s obsahem boru vznikal blízko místa s určitou mírou radiace. Zelený odstín modrých diamantů má obvykle za následek nižší hodnotu diamantu, nicméně je stále významně cenější než dodatečný šedivý odstín. Doplňující fialový odstín modrých diamantů je nesmírně ceněn a celkový počet takto zbarvených diamantů lze počítat na jednotky kusů.