PURPUROVÉ A FIALOVÉ DIAMANTY

Čistě purpurové a fialové diamanty jsou nesmírně ceněny a jejich vznik není stále přesně znám. Diamanty těchto barev se až na výjimky vyskytují pouze v malých velikostech.

Purpurové diamanty se řadí do červeného/růžového spektra, naproti tomu fialové diamanty patří do spektra šedivě-modrého.

Fialové diamanty se většinou vyskytují jako doplňující odstín barevných diamantů a výrazně zvyšují jejich hodnotu. Fialové diamanty vznikají příměsí vodíku v atomové struktuře diamantu. Přesný vznik ale není doposud znám. V naprosté většině jsou diamanty velmi malé a ve velikostech nad 1.00ct se vyskytují jen nesmírně vzácně. K roku 2017 bylo ve světě vytěženo pouze celkem 12ct diamantů fialové barvy. 

Purpurové diamanty se obvykle vyskytují jako doplňující odstín. U růžových diamantů může někdy zvýšit i jejich hodnotu.

Doplňující barvy

Purpurové diamanty se obvykle vyskytují s doplňujícími barvami, které snižují jejich hodnotu. Tyto diamanty jsou však ale stále velmi vzácné a působí krásným dojmem.

Čistě fialové diamanty se v přírodě prakticky nevyskytují, a pokud ano, tak pouze ve velmi malých velikostech. Fialová barva je obvykle doplněna šedivou nebo modrou barvou.